Вже наступного року кількість районів з 490-ти зменшиться, за оцінками різних експертів, до 93-ох чи 120-х адмінодиниць.
Точно вже відомо, що районні ради ліквідують через відсутність повноважень. Натомість буде створений інститут префектів, що контролюватимуть законність прийняття рішень на місцях. Якою буде область вже наступного року, дізнавався кореспондент Vlasno.info.
- Поки що не зрозуміло, як воно все буде до завершення реформи, – каже директор Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування Олег Левченко. – Головне не просто укрупнити район чи забрати повноваження, а зробити послуги близькими до людей. Нові ОТГ перебирають на себе функції районів і повинні виконувати ці функції. Всі межі повітів будуть створені лише після повного покриття області об’єднаними громадами.
Загалом під час круглого столу експерти з Центру політико-правових реформ представили чотири можливі моделі формування “повітового рівня” Вінницької області.
Перша модель – “за госпітальними округами”. Вона передбачає чотири повіти з центрами у Вінниці, Ладижині, Тульчині та Могилів-Подільському.
Друга модель – це та, яку офіційно погодило колишнє Міністерство регіонального розвитку. Це три райони з центрами у Вінниці, Ладижині та Могилів-Подільському.
Третя модель запропонована науковцем з Полтавщини, головою правління Центру політико-правових реформ Ігорем Коліушко. Вона передбачає створення шести повітів: Вінницького, Козятинського, Жмеринського, Ладижинського, Немирівського та Могилів-Подільського.
Четверта модель – пропозиція експертної групи, що складається з науковців Центру політико-правових реформ та Громадської мережі публічного права та адміністрування. Вони вважають, що Вінниччина має бути поділена на чотири повіти: Вінницький, Могилів-Подільський, Тульчинський та Іллінецький.
- Головна проблема запропонованого Мінрегіоном адміністративного поділу та моделі за госпітальними округами – дуже великий Вінницький повіт. Він закриває собою майже всю північ області та має майже мільйонне населення. Тому ми пропонуємо варант з чотирьох районів, де чітко відокремлені Схід, Захід, Північ та Південь області, – пояснює завідувач кафедри держуправління Українського Католицького університету Віктор Борщевський.
Проте найбільше реальним з цих запропонованих варіантів є модель з трьома районами.
- На даний момент найбільш наближеною моделлю, наближеною до остаточного варіанту, є погоджений план вторинного рівня адмінустрою Міністерством розвитку громад та територій України, – вважає експерт Вінницького центру розвитку місцевого самоврядування Євген Шаповалов.