Нещодавно було здійснено моніторинг культових споруд – об’єктів культурної спадщини, що знаходяться на Тульчинській землі. Пропонуємо ознайомитися з дерев’яним храмом, що знаходиться в смт. Кирнасівка.
Село Кирнасівка або як його називали у давні часи містечко Краснопіль, розкинулося неподалік р. Козарихи за 12 км від Тульчина. Свою історію веде з давніх давен, перші писемні свідчення відносяться до ХVІІІ ст., коли власниками були польські шляхтичі Потоцькі.
Церква Успіня Пресвятої Богородиці знаходиться у центрі селища на пагорбі, поруч із центральною трасою Тульчин – Ольгопіль. Відомо, що на поч.. ХVІІІ ст.(1710-ті роки) у селі була маленька дерев’яна церква, а у 1745 році було побудовано дерев’яну триверху церкву. При цьому храмові були уніатські священики, але у 1772 році бувший тоді уніатський священнослужитель Василь Наливайко приєднався до православної віри разом з церквою. Та згодом церква знову підпала під унію, і лише у 1794 році вже остаточно відбулося возз’єднання з православ’ям. Відомостей про неї не збереглося, натомість відомо, що у 1868 році розпочалося будівництво ще однієї культової споруди, яке тривало два роки. Освячення відбулося у 1870 році 1 серпня. Престол один – на честь Успіня Богородиці. Слід зазначити, що церква зведена за унікальною технологією – у будівництві не застосовано жодного цвяха. Являє собою одноверху споруду, одно купольну, хрещату у плані, разом із дзвіницею. Побудована на пожертвування парафіян, при великій підтримці священика Іоана Бачинського. Вартість споруди біля 12000 карбованців. Шанована ікона Божої Матері, яку перенесли із старої церкви. Нажаль у горнилі буремного ХХ ст. зникла безслідно. Варто зазначити, що у 1901 році в церковно-археологічному музеї при Київській духовній академії зберігалась срібна чаша 17 ст. з першої церкви села. В 1863 році в с. Кирнасівка було відкрито церковно-приходську школу. На кін. ХІХ ст. прихожан було 1879 чол. та 2005 жінок.
Перекази старожилів донесли до нас, що церква Успіня Богородиці надзвичайна, намолена і овіяна Божою милістю. Цікавий факт стався ще в дореволюційні часи: власник цукрового заводу в селі Капустяни – пан Щеньовський; напередодні свого одруження втратив кохану наречену, що трагічно загинула. Дівчина була православною, то ж і чин поховання пан замовив у Кирнасівській церкві Успіня Пресвятої Богородиці. Будучи присутнім на відправі – надзвичайно пройнявся православною вірою, і щоб бути хоча б по смерті разом із нареченою – хрестився та прийняв православ’я.
У нелегкі 30-ті роки ХХ ст. багато випробувань лягло на плечі прихожан та священнослужителів приходу. Потерпали і місцеві священики. Одного батюшку у 33 –му році заарештували і відправили на Соловки. Його наступник помер від голодомору у 37 –му році.
На сьогодні церква Успіня Пресвятої Богородиці має статус пам’ятки архітектури місцевого значення, ох. № № 192-м Рішення виконкому облради народних депутатів №43 від 14.02.1991р.; та відноситься до Тульчинської і Брацлавської єпархії Української Православної Церкви.
Використана література:
1. Свіцинський Є. Приходи та церкви Подільської єпархії. – Біла церква, 2009. – 996 с. ( с.131)
2. Малаков Д.В. По Брацлавщине. – М., 1982. – с. 174 (с.166).
Підготовлено Л.Щербань,
науковим співробітником з пам’яткоохоронної роботи та туризму ТКМ